Project name:

آشنایی با گروه درمانی: چیستی، ویژگی ها و مزایا

Project description:

گروه درمانی از جمله درمان های محبوب و معروف در سطح بین المللی است. این نوع از درمان عموما نتایجی بهتر از درمان های فردی به دنبال دارد و سریعتر به نتیجه می رسد. متاسفانه به جز گروه های معتادان گمنام (NA) که امروزه در فضاهای بسیاری از جمله پارک ها و سرای محله ها برگزار می شوند، انواع دیگر گروه درمانی همچنان در ایران آنطور که باید متداول و شناخته شده نیست. برای مثال گروه های باز، گروه های بسته، گروه های مشکل مدار، گروه های بدون رهبر، گروه های تک جلسه، گروه های روانی-آموزشی (psychoeducational) و گروه های تجربی (experiential) از جمله گروه هایی هستند که همچنان در ایران آنطور که باید شناخته شده نیستند.

عبارت معروفی که در مورد گروه درمانی وجود دارد «آزمایشگاه کوچک اجتماعی» است. محیطی امن که افراد وارد آن شده تا علاوه بر حل مشکلی که به خاطر آن وارد گروه شده اند، الگوهای رفتاری بین فردی خود را کشف کننده، با دیدگاه دیگران آشنا شوند و تلاش کنند تا با آزمون و خطا الگوهای رفتاری جدیدی را ایجاد کنند. علاوه بر این گروه افراد را تشویق و از آنها حمایت می کند تا تغییر کنند و این باعث می شود که فرایند درمان بهتر پیش برود.

 

هر چند گروه هایی که در ایران در حال برگزاری است متمرکز بر ترک اعتیاد است، آنچه اهمیت دارد این است که گروه درمانی محدود به مشکلات اعتیاد نیست. افراد زیادی با مشکلات متفاوتی از جمله کنترل خشم، خجولی، مشکل در رابطه، مشکلات جنسی، افسردگی، اضطراب، کنترل استرس، تکانشگری، مشکلات روان تنی، سوگ و بسیاری از موارد دیگر در گروه ها شرکت کرده و از آنها بهره می گیرند. از آنجایی که عالی مشاور قصد دارد تا انواع گروه درمانی های مغفول در ایران را آغاز و به جامعه معرفی کند، در رویداد پیش رو تلاش می شود تا شرکت کنندگان را بیشتر از پیش با گروه درمانی آشنا کنیم و به سوالات، ابهامات و دغدغه های افرادی که به دنبال این قبیل درمان ها هستند پاسخ بدهیم. همچنین تجربه ای کوتاه در این زمینه می تواند برای شرکت کنندگان مفید باشد که تلاش داریم در حد امکان این تجربه را فراهم بیاوریم. برای شرکت در این رویداد از طریق لینک ایوند ثبت نام کنید

 

 

About حرف تا عمل